Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu navodi da ono što je bitno jeste da i same privatne kompanije, koje su vlasnici tih društvenih mreža, propisuju svojim pravilima da dete koje ima ispod 13 godine ne bi trebalo da ima profil na društvenoj mreži.
- Pre svega, zbog velikih zloupotreba i dete u tom uzrastu, pre 13 godina nije psihički zrelo da podnese te zloupotrebe i da se nosi sa svim tim opasnostima koje vrebaju. Ono što je bitno jeste da, pre svega, roditelji znaju, da dete ne treba da ima profil pre 13 godine, mada se to u praksi dešava, ali ako se već i napravi detetu profil, ili ako se odluči da dete ima profil na društvenoj mreži, ono što je bitno jeste da roditelj kontroliše.
Da li će on biti prijatelj sa svojim detetom na društvenoj mreži, da li će imati lozinku, ili da na bilo koji drugi način ima nadzor i kontrolu nad aktivnostima svog deteta je jako bitan.
- Ovo sad povlači i to da, roditelji, tamo gde vam je dete, morate i vi da budete, jer drugačije ne možete da pratite aktivnost. Najbitnije jeste poverenje, razgovor sa detetom, danas roditelji moraju da promene komunikaciju u smislu da to nije više da ga fizički prate i posmatraju sa prozora zgrade gde se on igra, već komunikacija mora da ide u smeru, šta radiš na internetu, sa kim četuješ, šta voliš da gledaš, hajde zajedno da pogledamo, hajde pokaži mi tog jutjubera da vidimo njegov profil na nekoj društvenoj mreži, da vidimo šta njega interesuje, zašto to tebe interesuje... Prosto, roditelji moraju da se potrude da uđu u taj onlajn svet svog deteta i da ga nauče pre svega da internet nije samo zabava i da nisu samo pozitivne stvari, već da tu postoje brojne opasnosti koje smo naveli - govori Beković.
Takođe, ona ističe da roditelj mora da zna koje su mere zaštite i bezbedno korišćenje digitalnih tehnologija kako bi mogao da u svakom momentu pomogne svom detetu.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, uspostavljen je 27. februara 2017. godine, na osnovu Uredbe o bezbednosti i zaštiti dece prilikom korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija.
Centar je prvi, i za sada jedini, institucionalni mehanizam u regionu koji se bavi prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju, pružajući mogućnost građanima da se besplatno obrate na broj telefona 19833 ili putem onlajn platforme Pametno i bezbedno.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.