Kako roditelji i nastavnici mogu pomoći detetu ukoliko primete simptome koji bi mogli da ukažu na depresiju ili anksioznost, otkrio nam je dr Roberto Grujičić iz Instituta za mentalno zdravlje.
- Osnovna uloga roditelja u svim situacijama kada se dete loše oseća jeste da budu tu za svoje dete, da vole svoje dete i da pokušaju da razumeju kako se dete oseća. Mi kada odrastemo vrlo često zaboravimo kako smo kao deca razmišljali, vrlo često zaboravimo kakvi su nam načini savladavanja stresa bili u tom momentu, tako da neretko očekujemo da se dete samo oporavi, što u velikom broju slučajeva nije moguće. Najbolje bi bilo da, ukoliko roditelji ne znaju šta da rade u trenucima kada vide da se njihovo dete ne ponaša onako kako se ponašalo ranije, odu kod stručnog lica, kod neke nezavisne osobe koja nije deo porodice, da uradi jednu kratku procenu i da vidi da li je takvo ponašanje nešto što se u medicini obeležava kao patološko ili loše, i nešto što utiče na više sfera funkcionisanja deteta, ili je to neko prolazno stanje – ističe doktor i dodaje:
- Što se tiče stručnih lica u obdaništima, školama, centrima za socijalni rad, itd.. sada su sve više edukovani što se tiče mentalnog zdravlja, tako da oni vrlo često znaju šta treba da urade i često nam upućuju decu i adolescente koji imaju probleme mentalnog zdravlja, kao već prepoznat problem na koji treba da reagujemo. Tako da što se tiče stručnjaka koji već rade sa decom, tu imamo mnogo manje problema nego sa roditeljima kojima bi trebala značajno veća edukacija i značajno više ovakvih razgovora.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.