Vi ste najbolji uzor svom detetu. Ako pokazujete empatiju i tretirate druge s poštovanjem, na taj način pomažete detetu da razvije veštine koje su mu potrebne za negovanje dobrih odnosa sa vršnjacima i okruženjem. Vaše dete posmatra i način na koji govorite o drugim ljudima. Na primer, možete reći „Znam da je tvoj učitelj ponekad mrzovoljan, ali ima puno iskustva i znanja koje može da podeli sa vama“. Takođe, bitno je da naučite dete da na zdrav način izražava bes ili negativne emocije. Na primer, ako se osećate besno, možete da kažete nešto poput: „Sad sam zaista ljut/a. Da li možemo o tome da razgovaramo malo kasnije, kad se smirim?“
Ukoliko imate sukob ili neku neprijatnu situaciju, to je idealna prilika da pokažete detetu kako se sve može rešiti na konstruktivan način. Najbolje je da saslušate drugu stranu, bilo da je u pitanju dete ili odrasla osoba, zatim izrazite svoja osećanja bez osude i potražite način za pregovor i kompromis. Time detetu dajete do znanja da uvek može otvoreno da razgovara o svojim osećanjima pre nego što im dopusti da preovladaju postupcima.
Ako dete ima sa vama topao odnos, pun razumevanja, manja je verovatnoća da će postati nasilno i maltretirati druge. Zbog toga je neophodno da u okviru porodice postavite pravila, granice i standarde u načinu na koji se odnosite jedni prema drugima. Ne samo da ćete razviti čvrst odnos, pun poverenja, između članova, već ćete pomoći detetu da izraste u socijalno prilagođenu, pažljivu i brižnu osobu.
Zašto vaše dete maltretira vršnjake?
Mladi maltretiraju iz različitih razloga. Možda su imali primer agresivnog ponašanja kod kuće ili u svom okruženju, a možda iz nekog razloga imaju predrasude prema određenim grupama ljudi. Često se dešava da ispoljavanjem agresije stiču utisak da su važniji u društvu, dominantniji i da imaju kontrolu nad situacijom. Neretko su deca koja maltretiraju druge i sami u prošlosti bili žrtve fizičkog ili emocionalnog zlostavljanja.
Kroz razgovor sa detetom saznaćete koji su pravi razlozi njegovog lošeg ponašanja i strpljivo, zajedničkim snagama, doći ćete do najboljeg rešenja. Treba osmisliti plan koji se odnosi na promenu loših navika i neprimernog ponašanja, a da bi to bilo moguće, prvo treba da razgovarate sa detetom o sledećim temama:
Takođe je dobro razmisliti o sledećem:
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.