Doktor psihijatrije Nevena Čalovska Hercog je govorila na koji način je moguće vaspitavati decu bez fizičkog kažnjavanja.
- Veoma je važan u suštini odnos koji roditelji ili staratelji ili odrasli imaju sa decom. Ako je to odnos poverenja, ako je to odnos otvorene komunikacije, odnos međusobnog uvažavanja, onda je mnogo lakše dopreti do deteta. Veoma je važno razumeti koje su kognitivne sposobnosti u određenom uzrastu razvijene i kako se može razgovari i kako se može kroz ponašanje pokazati šta je prihvatljivo, a šta nije prihvatljivo. Ukoliko deca odrastaju u kontekstu gde oko sebe vide puno fizičkog nasilja, biti svedok fizičkom nasilju je traumatično, ne isto, ali je veoma traumatično, kao i kada si žrtva, neposredna žrtva fizičkog nasilja - objasnila je ona i dodala:
- Znači, odnos u kome se može razgovarati, i naravno odnos ako se naprave prestupi u odnosu na pravila koja postoje u porodici ili u sistemu u kome dete odrasta, daleko su dalekosežne, efikasnije mere koje su na nivou lišavanja neke stvari, nego što je to aktivno fizičko kažnjavanje. To je znači isto jedna mera koja ukazuje i ako su uvek vezane za postupak, veoma je važno da je kazna, kakva god da jeste uvek vezana za određeni postupak, a ne za određenu osobu, za njenu prirodu, za njeno biće.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.