Socijalno nasilje, koje se ponekad naziva i prikriveno nasilje, je često teže prepoznati i može se vršiti "iza leđa" osobe nad kojom se vrši.
Cilj socijalnog nasilje jeste da se naruši nečiji ugled i/ili izazove poniženje.
Neki od oblika socijalnog nasilja su:
- laganje i širenje glasina
- negativni gestovi lica ili preteći ili prezrivi pogledi
- šale koje imaju za cilj da nekoga osramote i ponize
- neljubazno ponašanje
- podsticanje drugih da nekog isključe iz društva
- narušavanje nečijeg ugleda u društvu
Socijalno nasilje može biti proaktivno, ili se koristiti za postizanje ili održavanje društvenog položaja, privlačenje pažnje ili čak i ublažavanje dosade. Takođe može biti reaktivno ili "osvetničko", kao odgovor na uočenu pretnju ili osećanje besa, ljubomore ili izdaje.
Deci je posebno teško da procene kada se ovo dešava, da se odupru i da se povere i/ili prijave da trpe nasilje bilo da je to u porodici, komšiluku, na ulici, u školi.
“Zato treba da osluškujemo, da s pažnjom slušamo dete, da komuniciramo. Ako dobro poznajemo dete, možemo i da primetimo promene u izgledu i ponašanju. Nekada su te promene postepene, nekada nagle”, objašnjava psiholog Silvia Radić i dodaje:
„Neki znakovi da dete trpi nasilje, a opet ne jednoznačni (mogu i da ne budu vezani za iskustvo nasilja) mogu biti promene u sledećem: plačljivost, ćutljivost, ili ranije mirno, tiho dete postaje svađalački nastrojeno, pokazuje motorički nemir, plane lako, ima agresivne reakcije, odbija ili izbegava da ide u školu, zaboravlja često stvari, sveske, pribor, domaći, deluje zabrinuto, zamišljeno, odsutno, rasute je pažnje, ne može da zaspi, ima noćne more, ne želi da priča o školi, povlači se - ne pokazuje želju za druženjem, traži više novca (ako ga neko ucenjuje, uzima novac) ili ne zna da kaže gde je potrošilo novac, problem sa učenjem, koncentracijom, žali se na mučninu, glavobolju, bolove u stomaku, bolove uopšte. U depresiji može da nas boli telo. Obratite pažnju na modrice, posekotine, oderotine, zaprljanu jaknu, odeću i drugo“.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.