U današnjem dinamičnom svetu, u kojem se vrednosti i kvaliteti konstantno menjaju, težimo tome da naša deca izrastu u dobrodušne, poštene, iskrene, požrtvovane i moralno ispravne ljude. Kroz vaspitanje, roditelji imaju ključnu ulogu u usmeravanju dece ka pravim vrednostima. Dete će se najlakše naučiti pravim vrednostima ako je okruženo pažnjom, poštovanjem i razumevanjem.
Razgovori koje vodimo pred decom, kao i oni koje vodimo s njima, imaju značajan uticaj na formiranje njihovih vrednosti. Važno je da ovi razgovori budu smisleni i puni empatije, jer deca često uče iz primera koji im se pružaju. Roditelji, kao uzori, igraju ključnu ulogu u tom procesu. Ako roditelji pokazuju toleranciju, poštovanje prema drugima i brigu za njihove probleme, deca će prihvatiti ove vrednosti kao deo svoje ličnosti.
Psiholog Branka Mitrović Josipović naglašava da prve vrednosti koje dete usvaja dolaze iz porodice. Poštenje, iskrenost, poštovanje, saosećanje – ove vrednosti trebaju biti deo svakodnevnog života u porodici. Praktikovanje ovih vrednosti u porodičnom okruženju pomaže deci da ih internalizuju i cene ne samo kod sebe, već i kod drugih.
Tolerancija, kao važna vrednost, takođe se ističe. Decu treba učiti da poštuju druge ljude i njihove vrednosti, čak i ako se ne slažu s njima. Komunikacija s decom o različitostima i važnosti tolerancije pomaže im da razviju otvoren um i razumevanje za različite perspektive.
U suštini, vaspitanje dece u pravim vrednostima zahteva doslednost u modeliranju tih vrednosti kroz lični primer, razgovore ispunjene razumevanjem i poštovanjem, kao i podršku u razvijanju kritičkog razmišljanja kako bi deca mogla samostalno odabrati prijatelje i voditi zdrave odnose u budućnosti.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.