Samo samopouzdanje utiče na mentalno zdravlje, uspeh u životu i lični doživljaj sreće. Ljudi sa visokim samopouzdanjem se bolje nose sa problemima, imaju više energije, bolju motivaciju, bolji akademski uspeh, značajnije društvene odnose, veću snagu da se nose sa teškoćama života, kao i uopšteno prevladavanje pozitivnih osećanja.
Osobe sa niskim samopouzdanjem pokazuju manju sposobnost prevladavanja teškoća, imaju više konflikta sa drugima i često se osećaju nemoćno prema stresu koji život nosi.
Samopouzdanje je osećaj sopstvene vrednosti koji uključuje procenu vrednosti sopstvenog tela, fizičkog izgleda, fizičke snage, a zatim kognitivnih sposobnosti, različitih veština, kao i opažanje sopstvene vrednosti u očima drugih i osećaj moći u socijalnoj grupi koja nam je važna.
Deca sa niskim samopouzdanjem će pokazivati nesigurnost, neće uživati u društvenim aktivnostima, biće im teže da steknu prijatelje, mogu da se osećaju usamljeno, više su ljubomorna, više se porede sa drugima, pokazuju stidljivost, ne podnose lične greške, izbegavaju da isprobaju nove stvari i osećaju se uznemireno suočeni sa promenama.
U izgradnji samopouzdanja kod deteta veliku ulogu igraju odrasli, odnosno odrasle osobe od poverenja iz okruženja deteta, ali se postavlja pitanje koliko i kako utiču na razvoj samopouzdanja?
Na ovu temu govorila je Suzana Miković, master defektolog, porodični terapeut, trener asertivnosti i emocionalne pismenosti.
Master defektolog navodi da prvi vajari dečijeg samopouzdanja i slike o sebi su roditelji, a podložno je i uticajima drugih osoba iz bliskog okruženje.
- Prirodno je da se dete trudi da udovolji roditelju, jer je on izvor ljubavi, zadovoljstva, nege i sigurnosti - objašnjava Miković i dodaje:
- Vođena razvojnim impulsom deca istražuju svoje mogućnosti, isprobavaju granice, upijaju verbalne poruke, procenjuju neverbalne signale, mimiku, osećaju ton glasa, gestukulaciju kao znak odobravanja ili neodobravanja.
Dobijene informacije vezuju za svoje ponašanje i pripisuju značaj svojim sposobnostima. A samim tim stiču doživljaj o ličnim vrednostima, objašnjava i savetuje defektolog Suzana Miković za kraj.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.