Da bi se razumela agresivnost kod starije dece, trebalo bi da pogledamo kakva su bila u ranijem uzrastu. Svi roditelji se sećaju kako je brzo dolazilo do promene raspoloženja kad bi jedno dete uzelo igračku drugom detetu na igralištu za decu. Agresivnost i nasilno ponašanje bi često usledilo nakon toga.
Zašto mi dete postane agresivno?
I deca ponekad imaju loše dane. Međutim, kada su mala ona ne znaju kako sa tim da izađu na kraj. Mala deca ne mogu dobro se izraze i onda često ispoljavaju agresivnost. Takvim ponašanjem skreću pažnju da nisu srećna. Posebno u uzrastu između dve i četiri godine, deca tek treba da razviju kontrolu svojih nagona. Ovaj proces traje do njihove šeste godine. Pa ipak i starija deca povremeno budu agresivna. I to je sasvim normalno. Naposletku, ni odrasli se ne ponašaju uvek mirno i razumno, već viču ili se svađaju. Važno je razviti zdrav način prepiranja i rešavanja sukoba.
Ako dete veoma često ispoljava agresivno ponašanje, to je znak da uzrok može da bude nešto drugo. Agresivno dete možda pati fizički ili mentalno, ili možda ima probleme u obdaništu ili u školi. Isto je tako moguće da osećaju da ih roditelji ili rođaci nedovoljno vrednuju, da besno reaguju na neki značajan događaj poput rođenja novog brata ili sestre, upisa u školu ili smrti kućnog ljubimca ili rođaka.
Međutim, kada se dešava suviše često ili postane uobičajeno, važno je preduzeti korake da se ono spreči. Ako shvatite da kao roditelji ne možete da to rešite sami, ili ako vaše dete svakodnevno ispoljava agresivno, nasilno ponašanje, vreme je da potražite pomoć. Kako smo već pomenuli, možda postoji uzrok za ovakvo ponašanje. Da biste ga otkrili, razgovarajte sa drugim roditeljima (iako vam to može pasti teško), obratite se vaspitno- savetodavnom centru, ili zajedno sa svojim detetom idite kod dečjeg psihologa.
Tekst je preuzet iz priručnika za roditelje "Odrastanje u demokratskoj porodici".
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.