Kako deca stiču osećaj sopstvene vrednosti je veoma važno pitanje, jer je pokazano da je samopouzdanje važan faktor koji određuje budući uspeh u životu, kako profesionalni, socijalni, tako i osećaj vlastite sreće.
Nedostaci u izgradnji slike o sebi su posledica specifičnog odnosa koje dete ima sa svojim roditeljima ili ljudima koji su ga odgajili. Rani odnos između majke i deteta služi kao bazični program na osnovu koga će se postaviti forme budućih odnosa. Postoji više različitih načina na koji rane interakcije utiču na buduće samopouzdanje deteta.
Na temu kako roditelj može podržati razvoj samopouzdanja kod deteta govori i objašnjava Suzana Miković, master defektolog, porodični terapeut, trener asertivnosti i emocionalne pismenosti.
Kada roditelj poštuje detetove sposobnosti i to pokazuje kroz dijalog, uvažavanjem i slušanjem njegovih ideja i predloga, dete će razvijati samopoštovanje, objašnjava Suzana Miković i dodaje:
- U svakodnevnoj komunikaciji detetu je potrebno dati vremena da sagleda i saopšti svoje misli i osećanja, kako pozitivna tako i negativna.
Defektolog naglašava da jasne granice u odnosu na dečije zahteve pomažu da dete bude sigurno, da sarađuje i snosi odgovornost i onda kada su njegovi postupci ili potrebe osujećeni.
Povratna informacija odraslog ne treba da blokira misaoni proces kod deteta, jer ono u tom slučaju može da stvori predstavu da ne zna da misli. Strpljenjem, davanjem primera i otvaranjem diskusije dete se podstiče na dalje razlaganje ideja, stvaranje pretpostavki i dublju misaonu obradu, reči su defektologa Suzane Miković.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.