Prvo, može se ograničiti količina vremena koje dete provodi na internetu.
Neke aplikacije omogućavaju roditeljima da definišu i vremenske intervale u kojima deca mogu da pristupaju internetu (npr. radnim danima i vikendom).
Drugo, može se ograničiti sadržaj na internetu, i to:
I najzad, mogu se ograničiti aktivnosti deteta (npr. četovanje sa nepoznatim osobama i kupovina u okviru neke aplikacije ili video-igrice, itd.).
Tehnička zaštita je samo povod da se razgovara sa decom o njihovim aktivnostima na internetu, čak i kada je reč o najmlađima!
Preterana kontrola deteta u bilo kom aspektu života, pa i kada je reč o korišćenju digitalnih oruđa, negativno se odražava na njegov razvoj, jer onemogućava dete da izgradi sopstvene kapacitete i mehanizme za kontrolu vlastitog ponašanja.
Istraživanja pokazuju da roditelji, usled zabrinutosti zbog štetnih posledica, strogo ograničavaju svojoj deci korišćenje tehnologije. Izbegavanje rizika nije isto što i izbegavanje štete.
Stavljanjem fokusa na izbegavanje rizika na internetu, roditelji prihvataju novi rizik - da njihovo dete ne razvije odgovarajuće veštine koje su mu neophodne za život u digitalnom dobu.
Saveti su preuzeti iz vodiča „Deca u digitalnom dobu“.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.