Savremeno doba sa sobom nosi i neke nove izazove, pogotovu kada je reč o digitalizaciji i njenoj sve češćoj upotrebi u svim životnim aspektima. S obzirom na to da je sve više i sve češće zastupljenija, znanje i razvoj digitalne pismenosti nije neophodna samo kod dece, već je neophodna postala i kod roditelja, ali i kod nastavnika kako bi mogli da kontrolišu upotrebu dece i njihov rad na internetu, ali i kako bi prepoznali i uvideli da postoji, ako postoji neki problem kroz koji dete prolazi i kako bi mu pružili adekvatnu pomoć i sprečili dalje širenje sve zastupljenijeg digitalnog nasilja.
Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija objašnjava zašto je važno da roditelji i nastavnici rade i razvijaju digitalnu pismenost.
Digitalna pismenost ili digitalna kompetencija se definiše kao sposobnost kritičkog i bezbednog korišćenja tehnologije na poslu, u slobodno vreme i u komunikaciji.
Pored sticanja tehničkih znanja i veština, digitalna pismenost uključuje i kreativno korišćenje informacija, rešavanje problema u digitalnom okruženju, ali socijalno-etičke aspekte bezbednog korišćenja digitalnih tehnologija. Ovo je jedna od ključnih veština neophodnih za život u 21.veku i zbog toga je u mnogim zemljama uključena u nastavni program formalnog obrazovanja. Veoma je važno da digitalne kompetencije usavršavaju učitelji i nastavnici kako bi mogli da edukuju najmlađe. S druge strane, roditelji malo zaostaju u odnosu na decu kada su u pitanju digitalne veštine i zato je potrebno da se kroz neki vid radionica i edukacija, ova socijalna grupa digitalno opismeni kako bi mogli da vrše nadzor i kontrolu šta im to deca rade na internetu, sa kim se dopisuju, kakve sadržaje posećuju.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu je prevashodno osnovan kao jedan vid prevencije gde roditelji, deca i nastavnici pozivom besplatnog broja 19833 mogu dobiti informaciju, savet, tehničku podršku kada postoji problem ili nepravilno korišćenje digitalnih tehnologija.
Centar pruža edukaciju roditeljima putem online vebinara ili prezentacija koje roditelji mogu zakazati. Roditelji moraju da razgovaraju sa svojom decom šta ih to privlači da gledaju igre izazova opasne po život, kakav je njihov stav o tome, koje jutjubere i influensere prate.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.