Tehnologija se svakodnevno razvija, a internet je postao naša svakodnevica bez koje nam ne prolazi dan. Putem interneta komuniciramo, učimo, radimo, tamo provodimo slobodno vreme, a koriste ga gotovo sve generacije.
Međutim, kako putem interneta možemo doći do korisnijih, pametnijih i funkcionalnijih stvari, isto tako možemo doći i do zloupotrebe i uznemiravanja koja mogu imati velike posledice, pogotovo kada je u pitanju dete. Bilo da je reč o digitalnom nasilju među vršnjacima, ili od strane neke druge, nepoznate osobe.
U ovom tekstu predstavljamo vam istraživanja na temu „Koliko je dece zapravo doživelo digitalno nasilje“.
Naime, skoro svaki treći učenik, tokom poslednjih godinu dana, imao je neko uznemirujuće iskustvo na internetu.
Skoro svaki osmi učenik izbegao je da na pitanje, da li je doživeo neki vid nasilja na internetu, odgovori sa da ili ne (najčešće rekavši da ne zna).
Među decom koja su na ovo pitanje odgovarala, nešto veći procenat devojčica (35%) nego dečaka (28%) prijavljuje uznemirenost nekim sadržajem na internetu. Procenat učenika koji prijavljuju da su uznemireni nekim sadržajem na internetu raste sa uzrastom, ali relativno blago.
Među decom koja su rekla da su imala neko uznemirujuće iskustvo na internetu (a njih je skoro trećina ukupnog broja ispitanika), njih 30% izjavilo je da im se tako nešto dešavalo skoro svakog meseca tokom protekle godine, dok oko polovine kaže da im se to desilo nekoliko puta (među ponuđenim odgovorima nije postojao odgovor „jednom”).
Posmatrano u odnosu na ukupan broj ispitane dece uzrasta 9-17 godina, može se reći da je skoro svako deseto dete (9%) često (bar jednom mesečno) imalo neko uznemirujuće iskustvo na internetu, dok je 17% takvo iskustvo imalo ponekad.
Broj dece koja prijavljuju da su imala negativna iskustva „često” najveći je u uzrastu 13- 14 godina (12%), pa na uzrastu 11-12 godina 10%, na uzrastu 15-17 godina 9% i na uzrastu 9-10 godina 8%.
Posmatrano i dalje u odnosu na ispitanike u celini, pokazuje se da je učestalost uznemirujućih iskustava približno ista kod dečaka i devojčica: takva iskustva često je imalo 11% devojčica i 8% dečaka, a ponekad 18% devojčica i 16% dečaka.
Na osnovu ovih podataka možemo videti da se digitalno nasilje dešava, da postoji oko nas i da ga samo zajedno, prijavom vršnjaku, drugu, drugarici ili bilo kojoj drugoj osobi od poverenja možemo sprečiti. Nije sramota reći da prolaziš kroz neprijatnosti na internetu – prijavi nasilje.
Rezultati istraživanja o nasilju dece na internetu u Srbiji preuzeti od strane „Deca Evrope na Internetu“ i Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na Internetu.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.