Foto: Freepik
Foto: Freepik
Kako se menja koncept vaspitanja? Kakav je uticaj različitih faktora vaspitanja? Kako učimo jedni od drugih? Kako se razvija uloga roditelja sa odrastanjem deteta od posredovanja do osamostaljivanja?
Savremno doba, pojava interneta, onlajn komunikacije utiče na promene u konceptu vaspitanja. Dostupnost informacija utiče na proces učenja i sticanja znanja kao i na usložnjavanje i umrežavanje faktora koji određuju formiranje slike o sebi i usvajanje stavova i vrednosti kod dece i omladine.
Roditelji iskazuju neke preovlađujuće tendencije u vaspitanju koje je potrebno povremeno preispitati i korigovati u skladu sa uzrasnim potrebama deteta.
-Prebrižni roditelji su u stalnoj brizi za dete, često ne sgledavaju sve mogućnosti deteta, rade sve za dete i kada ono može i treba samo da obavi različite aktivnosti i tako doprinose da se dete stalno oslanja na druge i usporavaju njegovo osamostaljivanje.
-Prestrogi roditelji imaju tendenciju da postavljaju stroge zahteve pred decu, očekuju poslušnost i ne ostavljaju mogućnost da deca iskažu svoje mišljenje i osećanja. Zbog straha od roditeljske reakcije dete pribegava prikrivanju problema koje ima u u čenju, druženju i dr., što može dovesti do udaljavanja između roditelja i dece i međusobnog nepoverenja, što je štetno u vaspitanju a nijedan roditelj to svesno ne želi.
-Preambiciozni roditelji postavljaju zahteve koji nisu u skladu sa onim što dete može, ili ga interesuje. Ponekad roditelji svoje neostvarene ambicije prenose na decu. Roditelj treba da uvažava detetove mogućnosti i interesovanja. Dete može usled neuspeha u ispunjavanju roditeljskih planova da izgubi veru u sebe, da postane bezvoljno i nezainteresovano za svoje rezultate.
-Prezaposleni roditelji najčešće nemaju vremena da se dovoljno bave svojom decom. Mogu da imaju odgovorniji odnos prema svim svojim obavezama nego prema obavezama koje se odnose na dete. Posledice takvog ponašanja roditelja mogu da budu veoma štetne za dete koje se oseća zamenareno u periodu kada im roditelji najviše trebaju.
-Demokratski tip roditelja ima odnos prema detetu koji omogućava pravilan emotivni i socijalni razvoj. Ovi roditelji ispoljavaju osećaj odgovornosti za dete i preduzimaju mere kada dete ispoljava teškoće i probleme u toku razvoja. Imaju razumevanja kada dete doživljava neuspeh. Zahteve prilagođavaju uzrasnim i ličnim mogućnostima deteta.
Tekst priredila: Dragana Petrović, pedagog OŠ "Bane Milenković" Novo Selo, ŠU Kraljevo
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.