Međunarodni dan maternjeg jezika obeležava se 21. februara, a ustanovljen je 1999. od strane organizacije Unesko, sa ciljem da se promoviše jezička raznolikost i značaj očuvanja maternjeg jezika. Jezik je više od sredstva komunikacije – on je identitet, kulturno nasleđe i osnova za kritičko mišljenje.
U današnjem digitalnom dobu, kada se deca sve više oslanjaju na tehnologiju i komunikaciju putem skraćenica, emotikona i anglicizama, važno je raditi na negovanju bogatog rečnika. Širok vokabular ne samo da olakšava izražavanje, već utiče i na intelektualni razvoj, samopouzdanje i akademski uspeh.
Zašto je važno negovati bogat rečnik kod dece?
Kod dece u ranom dobu je učenje i korišćenje novih reči veoma važno i korisno jer je mozak u najmlađem dobu najpogodniji za usvajanje novih znanja. Korišćenje novih reči doprinosi razvoju neuronskih veza u mozgu deteta. Poznavanje većeg broja reči utiče i na bržu obradu informacija i bolje pamćenje i koncentraciju. Dete sa većim vokabularom može bolje da izrazi svoje mišljenje i osećanja, lakše čita i piše i povezuje se sa društvom što može značiti i veće samopouzdanje.
Kako kod dece razvijati bogat rečnik?
Bogatstvom reči do bogatstva uma!
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi digitalno nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.