Da li vam se nekada učini da članovi vaše porodice više vremena provode u društvu svojih mobilnih telefona, nego u međusobnom razgovoru?
Digitalne tehnologije donele su nam sjajne stvari, ali se psiholozi već dugo bave temom otuđenja koje su izazvale. Zbog toga je ključno da u svakoj porodici postoji dogovor koji će omogućiti da digitalne tehnologije ne preuzmu potpunu kontrolu nad vašim zajedničkim vremenom.
Kako da pameti telefon ne bude jedini sagovornik vašoj deci?
Neka vasa porodica bude tim!
Digitalne tehnologije treba da budu tema o kojoj kao porodica diskutujete. Kako provodite vreme na internetu, šta ste zanimljivo videli, šta vas je uplašilo, šokiralo… Delite iskustva, govorite otvoreno o svom vremenu na internet, sadržajima koje gledate… Na taj način I dete će biti podstaknuto da svoj onlajn život podeli sa vama.
Ne dozvolite da digitalne tehnologije unište komunikaciju koja je osnov svake funkcionalne I srećne porodice. Napravite interni dogovor sa kojima će se složiti I dete I zajedničkim snagama utvrdite pravila – na primer: u našoj porodici, mobilni telefon se ne koristi za stolom tokom doručka/ručka/večere.
Poštujte ono što ste sami rekli!
Ista pravila važe I za vas, I to dobro zapamtite – ukoliko se dogovorite da digitalne tehnologije ne koristite dok večerate, onog trenutka kada “samo nešto pogledate” na svom mobilnom telefonu, poslali ste detetu poruku da vaš dogovor nije ozbiljan.
Držite se pravila!
Jednom kada utvrdite granice, neka postanu stalne kako bi ih vase dete prihvatilo kao sastavni deo funkcionisanja vase zajednice.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.