Okruženje deteta ima značajan uticaj na pojavu vršnjačkog nasilja. Deca koja su izložena nasilju ili agresivnom ponašanju u svojoj porodici ili u školskom okruženju često imaju veću verovatnoću da postanu agresivna prema svojim vršnjacima. Osim toga, nedostatak podrške i modeliranja pozitivnih socijalnih veština može doprineti razvoju nasilnog ponašanja kod dece. Stoga je važno raditi na stvaranju sigurnih i podržavajućih okruženja kako bi se smanjila pojava vršnjačkog nasilja i promovisalo pozitivno socijalno ponašanje među decom.
- Jako je važno da dete odrasta u zdravom okruženju, jer najčešći primeri dece sa kojom radimo, koja su žrtva vršnjačkog nasilja, su deca koja nemaju kontrolu i nadzor roditelja. Upravo zbog toga postaju žrtve vršnjačkog nasilja. Dakle, to su deca roditelja koja puno rade, deca koja žive u nepotpunim porodicama, prosto ako žive samo sa majkom ili sa ocem, oni nemaju vremena da im se posvete, i onda oni provode ceo dan napolju. Tada se druže sa decom koja su starija, i kada nema te brige i pažnje, onda oni upadaju u loše društvo i tako nastaju problemi. Zato je mnogo važno da se roditelji bave decom, ne samo u smislu školskog rada ili domaćih zadataka, to je ono što mi često naglašavamo i deci i roditeljima. Same ocene nisu broj jedan, ispred toga, na prvom mestu treba da decu učimo i vaspitavamo da budu dobri ljudi i da im se posvetimo u pogledu vaspitanja, a tek onda u pogledu obrazovanja – objasnila je školski psiholog Jelena Jović.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.