Većina ispitanih učenika iz Srbije (86%), internet koristi na svakodnevnom nivou, što ih izjednačava sa decom i mladima iz drugih evropskih zemalja koje su učestvovale u ovom istraživanju.
Dve trećine (66%) najmlađih ispitanika iz uzorka (uzrast 9-10 godina) i gotovo svi učenici (98%) iz najstarije uzrasne grupe (uzrast 15-17 godina), prema sopstvenih izjavama, svakodnevno pristupaju internetu sa mobilnog/pametnog telefona.
Preporuke:
- Deca počinju da koriste internet u sve mlađem uzrastu, na personalizovan način (sa vlastitih, mobilnih uređaja), bez odgovarajućeg uvida roditelja/staratelja u njihove aktivnosti, što ima važne implikacije za politiku i praksu.
- Kada je reč o podizanju svesti o važnosti bezbednog i konstruktivnog korišćenja digitalnih uređaja i interneta, iz nalaza ovog istraživanja proizilazi da bi trebalo proširiti uzrasni opseg, odnosno, u fokus staviti ne samo decu starijeg, već i decu mlađeg školskog uzrasta.
- Obezbediti da odrasli (roditelji/staratelji, a posebno zaposleni u obrazovanju) steknu odgovarajuće digitalne veštine, kako bi bili u stanju da pravovremeno i na razvojno primeren način pripreme decu za „ulazak” u digitalni svet.
- Odgovornost odraslih, pre svega kreatora međunarodne i nacionalne internet politike, jeste da osiguraju ne samo pristup, već i zaštitu dece u sferi digitalnog, kao i da im omoguće da nesmetano uživaju svoja prava u digitalnom okruženju, baš kao i izvan njega.
- Neophodno je sistemski podržati učenike (svih uzrasta) u sticanju digitalnih veština koje će im omogućiti da se, kao samostalni korisnici digitalnih uređaja, zaštite od potencijalnih rizika (uključujući i tehničke mere zaštite), sa naglaskom na samoregulaciji i ličnoj odgovornosti za sopstveno ponašanje u onlajn okruženju.
Rezultati istraživanja o nasilju dece na internetu u Srbiji preuzeti od strane „Deca Evrope na Internetu“ i Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na Internetu.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.