Prema definiji pubertet je pojam koji se odnosi na period života između detinjstva i mladosti. U praksi to je pojam čije pominjanje izazove strah i ne tako lepa sećanja kod većine odraslih i dece.
Starosna granica ulaska u pubertet bitno se pomera poslednjih godina i to ka ranijem uzrastu, pa umesto sa jedanaest sve češće „simptomi“ i promene koje pubertet donosi sa sobom kreću i ranije, nekada već i sa devet godina.
Promene koje pubertet donosi sa sobom dovoljno su teške i za dete od jedanaest godina a posebno izazovne za porodicu kada krenu i ranije. Pored brojnih fizičkih promena (promene u izgledu tela) javljaju se brojne psihološke promene („krize identiteta“, promene raspoloženja i sl.) koje mogu značajno uticati na razvoj samopouzdanja kod dece. Zato je jako bitno biti prava podrška deci u tako turbulentnom periodu.
Odrasli znaju, kako iz svog ličnog iskustva tako i na osnovu znanja stečenih u ovoj oblasti, da pubertet donosi velike promene u fizičkom i psihičkom rastu i razvoju. U tom smislu, potrebno je da posmatraju i prate ponašanje dece i blagovremeno reaguju na svaki vid destruktivnog ponašanja usmerenog bilo prema sebi ili prema drugima. Ovo je period kada dete koje je do skoro bilo poslušno postaje „teško“, tužno, ljuto, agresivno pa čak i depresivno. Emocije su jake i smenjuju se brzo pa nije retkost da dete iz stanja velike sreće odjednom krene da plače. U ovom periodu mogu krenuti i prvi znaci depresije a ne mali broj dece suočava se i sa pokušajima samopovređivanja i suicidnim mislima. U nekim slučajevima potrebno je uključiti i pomoć stručnjaka sa strane i to je, takođe, deo odgovornosti nas odraslih.
Sve ove i mnoge druge „krize“ koje pubertet donosi sa sobom, mogu se prevazići ukoliko dete odrasta u zdravoj porodičnoj sredini. Iz puberteta dete će izaći još jače ukoliko je tokom kriznih perioda imalo podršku porodice i škole. Odnos sa vršnjacima izuzetno je bitan i na tom polju potrebno je ohrabivati dete i ukazivati na značaj „pravih prijatelja“ ali i pravih društvenih vrednosti.
Nije lako sa pubertetlijama ali nije lako ni njima samima u tom periodu. Potrebno je puno razumevanja, ljubavi, posvećenosti, fleksibilnosti i rezultati neće izostati. Većina „teških“ pubertetlija izraste u zrele, zdrave, odgovorne i uspešne mlade ljude. Iako se često čini da je nemoguće, trud u radu sa decom u ovom periodu doneće puno uspeha kao samom detetu tako i društvu u celini.
Autor teksta je Zorica Tasić, školski pedagog OŠ "Branko Radičević" u Negotinu.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.