Kada su u pitanju društvene mreže (npr. Fejsbuk) budite razumni i probajte da postavite razumna očekivanja.
Zabranjivanje pristupanja omiljenim društvnim sajtova vašoj deci je kao isključivanje vašeg deteta iz društvenog života. Postavljanje zabrana može preseći vašu komunikaciju sa detetom i usmeriti dete na korišćenje veb sajtova na kojima je izloženo još većem riziku.
Pročitajte uslove korišćenja društvene mreže kako biste proverili da li vaše dete ispunjava starosni uslov za upotrebu ove mreže.
Pomozite deci prilikom kreiranja onlajn profila kada pristupaju nekoj društvenoj mreži ili stranama za igrice.
Popunite samo ono što jer neophodno, izostavljajući informacije koje mogu da identifikuju ili otkriju nešto o vašem detetu.
Naučite decu da nikada ne objavljuju lične podatke na sajtovima društvenih mreža, kao što su ime, adresa, broj telefona, šifra, ime roditelja, ime sportskog kluba u koji je uključeno, ime svoje škole.
Mnogi sajtovi društvenih mreža pružaju niz opcija zaštite privatnosti , ograničenja pristupa profile vašeg deteta.
Naučite dete ili mu pomozite da podesi ove opcije tako da informacije na njegovom profile mogu videti samo njegovi prijatelji, naučite ga kako da blokira nepoznate osobe koje ga uznemiravaju.
Pokušajte da vaša deca razmenjuju svoje profile i blogove sa vama, ali budite svesni da oni mogu da naprave različite profile.
Koristite alate za pretragu na društvenim mrežama kako biste proverili da li se negde pojavljuje puno ime i prezime vašeg deteta, broj telefona i drugi lični podaci. Time ne narušavate njihovu privatnost, jer su oni postavili svoje lične podatke u javan prostor mreže.
Naglasite ideju da se ljudi mogu pretvarati na Internetu i lažno predstavljati. Mogu se pretvarati da su mlađi ili stariji no što stvarno jesu.
Nadgledajte korišćenje veb kamere pri četu i postavljanje ili onlajn razmenu slika. Objasnite da slike ne treba slati ili postavljati bez dozvole roditelja. Kada se jednom pošalje, kontrola na slikom je izgubljena.
Objasnite detetu da blokira ili ignoriše osobu koja na četu postavlja „čudna“ pitanja (pitanja o godinama, polu, itd.)
Ukoliko vaše dete naiđe na nešto ili nekoga što čini da se oseća neugodno, objasnite mu da može da vam slobodno kaže, bez straha da će izgubiti kompjuter ili Internet.
Objasnite vašem detetu da nije legalno nekome pretiti.
Pogledajte datoteke u fascikli „Moje slike“ kako biste proverili koje slike su poslate, primljene i snimljene od strane vašeg deteta.
Dogovorite se sa detetom da ne ide na sastanke sa ljudima koje su „upoznali“ onlajn.
Upoznajte onlajn prijatelje i aktivnosti vašeg deteta. Redovno pitajte svoje dete o njegovim onlajn prijateljima i aktivnostima.
Naučite decu da ne odgovaraju na uvredljive poruke.
Tekst su sastavile psiholog Sandra Milošević i pedagogo Vesna Bogićević iz OŠ "Braća Vilotijević" u Kraljevu.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE