Roditelji koji se opredele za demokratski stil vaspitanja ne žele da uspostave rigidna pravila ili da se odnose snishodljivo prema svojoj deci već su umesto toga usredsređeni na podsticanje njihove samostalnosti davanjem smernica i podrške.
Demokratski stil vaspitanja treba da bude što je moguće transparentniji i razumljiviji za dete, uključujući jasno saopštena pravila i propise.
Jedna od najvažnijih karakteristika demokratskog stila je jasno najavljivanje deci budućih planova i aktivnosti. Time se deca pripremaju za prava i odgovornosti koje život podrazumeva u otvorenom demokratskom društvu.
Ishodi takve komunikacije su jasni:
Demokratski stil vaspitanja ima sledeće prednosti i mane:
Prednosti: snažna komunikacija između roditelja i dece unapređuje dobre jezičke veštine i bogat rečnik, jačanje detetovog samopouzdanja u njegove sposobnosti, deca uče da se nose s kritikom, deca razvijaju veće prihvatanje drugih mišljenja i spremnost da radi zajedno s drugima na nalaženju rešenja, podsticanje dece da donose svoje sopstvene odluke i da preuzmu odgovornost za posledice
Mane: od roditelja zahteva strpljenje i vreme, deca često žele da diskutuju o svemu, deca često pokazuju nespremnost da prihvate obavezna pravila i ograničenja, van porodice, npr. u školi, dečja gorljivost da raspravljaju može se protumačiti kao nepoštovanje
Za mnoge roditelje danas, pozitivni aspekti demokratskog stila vaspitanja pretežu nad negativnim, a demokratske prakse se koriste intuitivno, barem delimično. Roditelji sada retko očekuju slepu poslušnost i disciplinu od dece i obično se trude da obezbede da se prema deci postupa sa puno ljubavi i da se s njima komunicira jasno i razumljivo. Kreativnost, inicijativa i samopouzdanje treba da se podstiču i jačaju od ranog uzrasta.
Tekst je preuzet iz priručnika „Život u demokratskoj porodici“.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.