Foto: Freepik
Foto: Freepik
Dobrobit dece je kompleksan višedimenzionalni pojam koji obuhvata fizičku, emocionalnu, socijalnu, duhovnu, kognitivnu, profesionalnu i finansijsku dobrobit (različiti autori govore o šest ili više dimenzija dobrobiti). Dobrobit se odnosi na fizičko i mentalno zdravlje, sliku koju imamo o sebi i upravljanje osećanjima, odnose koje uspostavljamo sa drugima i mogućnosti da učestvujemo u zajednici, da li smo zadovoljni svojim životom i kako razumemo njegov smisao i svrhu, na mišljenje i učenje, da li smo zadovoljni poslom kojim se bavimo i profesionalnom ostvarenošću, i finansijsku stabilnost. Opšta dobrobit podrazumeva da je ostvaren bar neki nivo u svim dimenzijama dobrobiti.
Na dobrobit utiču životni uslovi i situacije, prirodno i društveno okruženje i događaji, ali i odnos prema životu, sposobnost nošenja sa životnim izazovima (psiho-socijalna rezilijentnost), kao i usmerenost na uživanje u lepoti prirode i umetničkih dela, stvaralačko i kreativno izražavanje.
Dobrobit je željeni cilj, ona se ne može postići i sačuvati, već se na njenom ostvarenju mora neprestano raditi.
O značaju dobrobiti govori i utemeljenost u strateškim i zakonskim dokumentima, istraživanja i smernice koje se donose kako bi se unapredili uslovi da SVAKO dete može da ostvari dobrobit.
Na dobrobit deteta u velikoj meri utiču odnosi sa vršnjacima. Za dete je veoma važno da se oseća kao deo vršnjačke grupe i odeljenja, da bude prihvaćeno i da ga druga deca uvažavaju.
Dobrobit svakog pojedinačnog deteta povezana je sa dobrobiti njegove porodice, uže i šire zajednice. Stvaranje uslova za dobrobit dece je obaveza porodica, obrazovno-vaspitnih i drugih ustanova koje pružaju usluge deci, kao i celog društva. Odgovornost društva je da brine o dobrobiti porodica i zaposlenih u ustanovama koje rade sa decom.
Dete ostvaruje dobrobit kroz ličnu aktivnost u odnosima sa drugim ljudima i okruženjem, a obaveza odraslih je da stvaraju uslove i pružaju podršku detetu da ostvari maksimalnu dobrobit.
Kako prepoznajemo da li dete ostvaruje dobrobit:
Kada procenjujemo dobrobit deteta potrebno je voditi računa o uzrastu i životnom kontekstu, čuvati se predrasuda i stereotipnog pristupa pojedincima i socijalnim grupama kojima pripadaju, biti oprezan u donošenju zaključaka i proveriti ih sa detetom (i porodicom). Posmatranje deteta i procena ostvarenosti njegove opšte dobrobiti i u pojedinačnim dimenzijama ima za cilj da da smernice za pružanje podrške, a ne za dijagnostikovanje i etiketiranje.
Tekst je preuzet iz vodiča „Vaspitanje u funkciji dobrobiti i celovitog razvoja dece – Vodič za zaposlene u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja“.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.