Deca razvijaju osećaj poverenja u svet kada se njihove potrebe zadovoljavaju pozitivno i dosledno. Osećajnost jača odnose i pozitivno utiče na razvoj dece.
Budite brižni - Bebe se emocionalno vežu za važne ljude u svom životu. Mazite se, pričajte, igrajte, pevajte i čitajte deci. Svakodnevne interakcije jačaju privrženost i stimulišu razvoj mozga.
Pokažite deci da su bezbedni dok istražuju svoj svet - Dok deca upoznaju svet, budite prisutni i budite „bezbedna baza“. Ohrabrite ih da veruju da ćete biti tu i da ćete ih podržati i zaštititi. Dozvolite deci da odvoje vreme i da se osećaju prijatno, posebno u novim okruženjima i aktivnostima.
Napravite sigurne prostore i ponudite materijale za istraživanje - Budite tu da pomognete, ohrabrite i radujete dok uče kroz istraživanje i otkrivanje.
Fokusirajte se na osećanja - Naučite kako deca komuniciraju ili signaliziraju šta im treba i žele. Kada su gladni, umorni ili uzbuđeni, zapitajte se: „Kako me obaveštavaju o tome?“ Odgovorite na te potrebe brzo i pažljivo.
- Važno je omogućiti deci da imaju poverenje u odrasle, a za to treba da se pobrinu odrasli. U porodici i u školi treba jačati samopoštovanje i samopouzdanje kod dece. Podržati dete da prijavi nasilje se ne sastoji u pukom pozivu za prijavljivanje već u pružanju kompletnog bezbednog okruženja koje osim normativa, strategije u postupanju i pružanju zaštite i uslova za reintegraciju u društveno okruženje, treba da bude potpomognuto negovanjem opšte nenasilne klime - podseća psiholog Silvia Radić.