Deca obično osećaju uznemirenost povodom različitih stvari u različitim godinama života. Većina tih briga su sastavni deo odrastanja i javljaju se od ranog detinjstva, na primer deca postaju oprezna i plačljiva kada se odvajaju od roditelja.
Takođe je uobičajno da deca predškolskog uzrasta razvijaju određene strahove koje treba razlikovati od anksioznosti.
Uobičajni strahovi u ranom detinjstvu uključuju strah od mraka, od visine, od vode, od životinja, insekata, strah od oluje i sl. Ovi strahovi uglavnom prolaze postepeno i sami bez ikakve dodatne intervencije.
Tokom detinjstva postoji puno momenata povodom kojih će deca osećati anksioznost. U takve momente spadaju polazak u školu, “predkontrolne” situacije, nove društvene situacije... Pojava stida takođe može biti okidač za pojavu anksioznosti i još mnogo toga.
Anksioznost postaje problem za dete kada ono postane disfunkcionalno u bilo kojoj oblasti svog svakodnevnog života. Disfunkcionalnost možete prepoznati na primeru kod kontrolnih zadataka u školi.
Ako vaše dete pokazuje veliku uznemirenost pred kontrolni test i to se ponavlja neki duži period, može se desiti da jednostvno dete počne da izbegava da ide u školu tih dana.
Ako je u pitanju dete koje je stidljivo i povučeno ono će često brinuti o tome šta će drugi misliti o njemu i disfunkcionalno ponašanje može biti da počne da izbegava situacije u koje je uključeno više osoba, ili će pak teže da sklapa prijateljstva i sl.
Šta sve može da bude uzrok anksioznosti kod dece, kako odrasli da je prepoznaju i na koji način mogu da podrže decu objasnila je pedagog Jelena Jović.
Ona ističe da tokom adolescencije deca prolaze kroz velike promene, neke od njih mogu izazvati otpor ili anksioznost.
- Jedan od čestih uzročnika anksioznosti jeste strah od odrastanja. Adolescenti tada žele da odlože ovaj proces, uspore ga ili zaustave. Takođe deca mogu pokazivati česte promene raspoloženja, povećanu osetljivost ili otežanu komunikaciju sa okruženjem.
Uloga odraslih je da pokažu razumevanje za promene kroz koje adolescent prolazi, da ih saslušaju i daju savet. Deca se mogu osećati nesigurno, zato je važno da im roditelji pokažu ljubav i osećaj sigurnosti, objašnjava Jelena Jović
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.