Iako su se vremena promenila, pa su danas neke druge vrednosti i kvaliteti isplivali u prvi plan, želimo da verujemo da većina roditelja želi da im deca izrastu u dobre, poštene, iskrene, požrtvovane i ispravne ljude.
Dete će se najlakše naučiti pravim vrednostima i kvalitetima, kao i tome kako da se prema drugima ophodi s pažnjom i poštovanjem, ako se prema njemu postupa sa pažnjom i poštovanjem.
Potrudite se da razgovori koje pred njim vodite sa drugima, kao i razgovori koje vodite s njim, budu smisleni i puni razumevanja. Takođe, važno je da detetu budete uzor. Ako vi prema svojim roditeljima, prijateljima, komšijama ili kolegama pokazujete netrpeljivost, ako o njima govorite ružno, ne marite za njihove probleme i ne pokušavate da pomognete kad god možete, detetu ćete poslati pogrešnu poruku.
Više o ovoj temu pričali smo sa psihologom Brankom Mitrović Josipović koja navodi da je proces usvajanja vrednosti neraskidiv deo odrastanja i vaspitanja deteta.
- Prve vrednosti koje dete usvaja su one koje su prisutne u njegovoj porodici, i pošto je ovo subjektivna kategorija, one se mogu razlikovati od porodice do porodice. Većina roditelja se trudi da dete usvoji opšteprihvaćene društvene vrednosti kao što su poštenje, iskrenost, poštovanje, saosećanje i to najbolje uspeva ako i oni sami praktikuju te vrednosti u sopstvenom ponašanju - objašnjava ona i dodaje:
- Ako dete pravilno internalizuje te vrednosti u okviru porodice, ono će ih ceniti i kod drugih i imati tendenciju da se kasnije druži sa onima koji dele njegove vrednosti.
Dete treba učiti i toleranciji kao vrednosti, ukazati mu na to da treba da poštujemo druge ljude i njihove vrednosti iako se ne slažemo sa njima.
- Roditeljima se neće uvek dopadati svi prijatelji njihovog deteta i važno je o tome razgovorati sa detetom na način koji ne omaložava to prijateljstvo već iznoseći ono što se roditelju objektivno ne dopada u tom odnosu. Bitno je da dete zna kakvo ponašanje i postupci se ne dopadaju roditelju, i koja osećanja izazivaju u njemu zabrinutost, bes, tugu... Ali isto tako treba uvažiti i detetov pogled na situaciju - govori psiholog i savetuje:
- Kao i svi odnosi u životu, i prijateljski odnosi se menjaju, i dete treba osnažiti da učestvuje u onima i neguje one koji su dobri za obe strane. Mogućnost izbora prijatelja je jedna od važnih stvari u odrastanju deteta i ne treba mu je uskratiti, već imati poverenja da će se vrednosti usvojene u porodici ispoljiti i u odnosima sa prijateljima.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.