Ukoliko sumnjate da je vaše dete povredilo drugo dete, obratite pažnju na znakove koji ukazuju na postojanje nasilja:
U slučaju da ste u prethodnim redovima prepoznali ponašanje svog deteta, bilo bi dobro da porazgovarate i pokušate da saznate da li je imao/la problem sa nekim od vršnjaka u školi. Nasilje kod adolescenata je teže prepoznati nego kod mlađe dece pošto retko kad uključuje fizičko maltretiranje.
Šta ukoliko utvrdite da je vaše dete zaista povredilo nekoga?
Prvi korak je razgovor. Vaše dete treba da bude svesno da ste vi upućeni u njegove loše postupke. Zatim, neophodno je da mu stavite do znanja koliko je povređivanje vršnjaka loše i pogrešno, bez obzira na okolnosti. Sledeći korak je pomoć – cilj je zaustaviti nasilje, a da bi do toga došlo neophodno je da situaciju shvatite krajnje ozbiljno i podržite dete u želji da promeni ponašanje.
Nije svako nasilje svesno i namerno. Dešava se da mladi povređuju vršnjake ne shvatajući koliku štetu im nanose. Ovaj tip povređivanja prestaje istog trenutka pošto se detetu objasni da je ono što radi pogrešno i da na taj način povređuje druge.
U rešavanje problema uključite školu i prosvetne radnike
Ako vaše dete namerno povređuje vršnjake u školi, neophodno je da i prosvetni radnici budu upućeni. Možda ćete od njih saznati i dodatne informacije koje se tiču ponašanja deteta.
Evo kako uključiti školu na pozitivan i konstruktivan način:
Šta ako vaše dete ne želi da škola učestvuje?
Ukoliko je dete krivo, sigurno će mu biti neprijatno. Zbog toga je bitno da ga saslušate i razgovarate o svim eventualnim brigama. Na primer, možda možete da ugovorite sastanak u školi u vreme kada je manja verovatnoća da će drugi učenici to primetiti.
Na kraju, vi ćete sami proceniti šta je najbolje za vaše dete, čak i ako to podrazumeva uključivanje škole protiv njegove želje.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.