Nasilje na internetu je svaki oblik nasilja koje nastaje upotrebom digitalnih tehnologija.
Može se odvijati na društvenim mrežama, aplikacijama za razmenu poruka, gejming platformama i mobilnim telefonima. To je ponašanje koje se ponavlja i koje ima za cilj da uplaši, naljuti ili osramoti osobe koje su napadnute.
Primeri digitalnog nasilja su:
Nasilje uživo i nasilje na internetu se često mogu dešavati uporedo. Međutim, nasilje na internetu ostavlja digitalni zapis koji može da posluži kao dokaz prilikom njegovog zaustavljanja.
Kada je reč o opasnostima koje vrebaju na internetu i kako se zaštiti razgovarali smo sa Eminom Beković edukatorom Nacionalnog centra za bezbednost dece na internetu koja objašnjava da broj dece i mladih koji danas koriste internet svakodnevno je u porastu i kod nas i u svetu.
- Međutim, internet predstavlja jedan necenzurisan izvor informacije i nije baš, kako bih rekla, dobro da dete bez nadozora roditelja istražuje po internetu. Pre svega, zbog toga što na internetu postoje i ti neprimereni sadržaji, odnosno seksualno eksplicitni sadržaji koje bi dete moglo da vidi. Takođe, tu su i predatori, koji vrbuju decu putem društvenih mreža, zatim na onlajn igricama, forumima, blogovima...
Beković dodaje i upozorava da na interentu postoje takođe i zloupotrebe fotografija, odnosno da se internet može koristiti i kao instrument za pretnju, za ucenu, naročito kada se neko krije iza tih lažnih profila.
Edukator Nacionalnog centra za bezbednost dece napominje za kraj i da od ostalih opasnosti koje vrebaju, problem je i sajber buling, tj. vršnjačko nasilje koje se sprovodi putem interneta, kao i prekomerna upotreba interneta, odnosno zavisnost od video igrica.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, uspostavljen je 27. februara 2017. godine, na osnovu Uredbe o bezbednosti i zaštiti dece prilikom korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija.
Centar je prvi, i za sada jedini, institucionalni mehanizam u regionu koji se bavi prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju, pružajući mogućnost građanima da se besplatno obrate na broj telefona 19833 ili putem onlajn platforme Pametno i bezbedno.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.