Šta zapravo predstavlja digitalno vršnjačko nasilje, kako se najčešće ispoljava, kako ga primetiti i koji je glavni cilj onih koji ovakav oblik vršnjačkog nasilja koriste kako bi naneli štetu, patnju i bol svojim vršnjacima objašnjava Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Cyberbullying (digitalno nasilje) je korišćenje tehnologije kako bi se maltretirala osoba ili grupa sa namerom da se nanese društvena, psihološka ili fizička povreda. Dosta mladih ljudi je izloženo vršnjačkom nasilju na internetu. Cyberbullying možemo zaustaviti tako što ćemo ga prijaviti, pričati o njemu i pružati podršku jedni drugima. Može se ispoljiti na nekoliko različitih načina koji obuhvataju:
Najčešće vršnjaci kreiraju stranice na društvenim mrežama (Hate page) na kojima traže od ostalih da negativno komentarišu određenu osobu- druga ili nastavnika.
Formiraju se grupe na aplikacijama za komunikacije Viber i WhatsApp koje pišu i vređaju nekog vršnjaka ili je on ponižen samim tim što je izopšten iz te grupe. Na YouTube kanalu objavljuju se tuče vršnjaka, omalovažavajući snimci sa negativnim i uvredljivim komentarima.
Internet briše društvene kočnice, dopušta deci da čine i pišu stvari koje inače ne bi da su „licem u lice“ sa osobom koju negativno komentarišu jer imaju osećaj da neće odgovarati za takva ponašanja zato što su skriveni iza svojih profila.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.