Osoblje u školi igra ključnu ulogu u prepoznavanju znakova da dete trpi nasilje kod kuće.
Postoje razni pokazatelji koje mogu primetiti i pažljivo pratiti. Promene u ponašanju deteta mogu biti prvi znakovi. Na primer, dete može postati povučeno, agresivno ili imati iznenadne promene raspoloženja.
Često izostajanje iz škole ili neobjašnjive povrede su takođe znakovi koji mogu ukazati na moguće zlostavljanje kod kuće. Osoblje škole treba pažljivo slušati i obratiti pažnju na izjave deteta koje impliciraju fizičko ili emocionalno zlostavljanje.
Takođe, promene u fizičkom izgledu deteta, kao što su česte povrede ili neadekvatna odeća za vremenske uslove, mogu biti zabrinjavajući pokazatelji.
Stvaranje sigurnog i podržavajućeg okruženja u školi omogućava detetu da se oseća slobodno da podeli svoje probleme i omogućava osoblju da primeti i reaguje na znakove zlostavljanja kod kuće.
Važno je da osoblje škole ima obuku o prepoznavanju znakova nasilja i zna kako da pruži podršku detetu i preduzme odgovarajuće korake kako bi mu pomoglo.
- Nasilje u porodici predstavlja najteži vid nasilja koji jedno dete može da doživi, pre svega zato što postoji emocionalna vezanost za nasilnika, tako da to deci pada jako teško. Teško im je nekad i da prepoznaju, a posebno im je teško da to prijave. Postoje različiti načini da se zapravo dođe do određenih saznanja da dete trpi nasilje u porodici i tu postoji više vrsta nasilja i oblika dete može da doživi. Može da bude svedok nasilja, uopšte ne mora da direktno bude žrtva, ali čak i tada računamo da dete jeste pretrpelo nasilje, ukoliko u porodici ima priliku da to svakodnevno ili jednom incidentno vidi - objasnila je školski psiholog Milena Crnatović.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.