Sa ministarkom kulture i informisanja Majom Gojković razgovarali smo o prevenciji nasilja koje uključuje decu kroz razvoj medijske pismenosti, kao i o ulozi medija u ovom procesu.
- Ministarstvo kulture i informisanja aktivno radi na razvoju medijske pismenosti kod dece. Na koji način ovo doprinosi zaštiti dece i njihove privatnosti?
U nastojanju da sistemski unapredi oblast medijske pismenosti, Ministarstvo kulture i informisanja je u saradnji sa Delegacijom Evropske unije, u decembru 2020. godine izradilo Priručnik za medijsku pismenost u preduniverzitetskom obrazovanju. Na taj način, vaspitači, nastavnici i stručni saradnici mogu jačati znanja i veštine dece koje se odnose na razumevanje medija, medijskih poruka, oglašavanje, govora mržnje i nasilja u medijskim sadržajima, stereotipa, na kreiranje digitalnog identiteta. Već u prvom ciklusu osnovne škole kroz priručnik uče koliko je važna zaštita podataka o ličnosti i da ona podrazumeva privatnost, poštovanje i zaštitu od manipulacija. Koristeći resurse i alate poput radnih listova i video materijala serijala Heroji medijske pismenosti koji se takođe emituje na RTS i RTV-u deca u toku svog formalnog školovanja uče kako da se odgovorno prema sebi i drugima angažuju u veoma izazovnom digitalnom okruženju u kojem se mogu susresti sa štetnim medijskim sadržajima, govorom mržnje i diskriminacijom. Ministarstvo kulture i informisanja već nekoliko godina drži radionice za medijsku pismenost u institucijama preduniverzitetskog obrazovanja i naša praksa pokazuje da iako većina društvenih mreža i aplikacija predviđa zakonski regulisanu starosnu granicu za registraciju od 13 navršenih godina, deca mogu veoma lako da registruju svoje profile. Već na početku školovanja oni kreiraju svoj sadržaj i postavljaju na različite platforme. Takođe iz prakse znamo, a mnoga istraživanja i ukazuju na to da roditelji sami otvaraju deci profile i da već u prvih nekoliko godina života podele mnoge lične podatke o svojoj deci na svojim profilima. Stoga smo zajedno sa USAID projektom Nova pismenost u decembru 2021. godine izradili i Priručnik za roditelje za medijsku pismenost, sa ciljem da ova publikacija u 2022. godini i organizacija niza aktivnosti poput vebinara i radionica bude podrška roditeljima kada je u pitanju zaštita i bezbednost dece.
- Na koji način mediji u Srbiji mogu da doprinesu prevenciji nasilja koje uključuje decu?
Mediji igraju značajnu ulogu u formiranju mišljenja, stavova i vrednosti građana. Posebno je važno da etički i profesionalno u skladu sa zakonom i standardima izveštavaju o konkretnim slučajevima zlostavljanja dece. Ovakva medijska pažnja, u suprotnom može kreirati dodatne probleme i posledice po maloletno lice. Takođe, izuzetno je važno da mediji podižu svest javnosti o pravima deteta, uključujući pravo devojčica i dečaka da odrastaju bez nasilja i diskriminacije. Obrazovne i preventivne kampanje u medijima, kao i obrazovni medijski sadržaji mogu biti osmišljeni tako da deci i mladima daju korisne informacije, pomoć i podršku.
- Nacionalna platforma "Čuvam te" ima za cilj koordiniciju i jačanje intersektorske saradnje svih nadležnih institucija u borbi protiv nasilja. Koliko je ova saradnja značajna u borbi protiv nasilja koje uključuje decu?
Interresorna saradnja je uvek izuzetno važna, a posebno kada je u pitanju borba protiv nasilja koje uključuju decu. Istraživanje Deca Evrope na internetu koje je sprovedeno u Srbiji (2019) pokazuje da je više od 50 posto ispitane dece od 11-13 godina na internetu videlo štetne medijske sadržaje koji sadrže nasilje i rizična ponašanja, a takođe je poznato da se digitalno nasilje vrlo često preseli u realan svet. Unapređenje oblasti medijske pismenosti ima za cilj osposobljavanje građana Srbije počevši od najmlađih, da koriste medije i medijske sadržaje na kritički i najcelishodniji način. Tako da u tom procesu medijskog opismenjavanja sarađujemo sa svim relevantnim institucijama, a u prvom redu sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija koji se ovom oblašću bave sa aspekta svoje nadležnosti. O tome svedoči i naš priručnik za medijsku pismenost u preduniverzitetskom obrazovanju koji je izradila multiresorna radna grupa Ministarstva i koji je potpisala grupa od dvadesetak autora.
- Kako i na koji način platforma "Čuvam te" doprinosi zaštiti i bezbednosti dece i koliki je njen značaj u prevenciji nasilja?
Slika medijskog okruženja znatno se izmenila pojavom, odnosno širokom i intenzivnom upotrebom informacionih i komunikacionih tehnologija, što je omogućilo dostupnost izuzetne količine različitih informacija i sasvim promenilo način na koji ljudi dolaze do medijskih sadržaja, vesti i na njih reaguju. Danas je veoma značajno svima nama, i u poslovnom i u privatnom smislu, da imamo mogućnost da veoma brzo i lako pristupamo informacijama i medijskim sadržajima, ali nam je takođe od izuzetnog značaja da izvor bude kredibilan, a medijski sadržaji i informisanje istiniti, blagovremeni i kvalitetni. Zato je višestruko važno da postoji digitalno mesto posvećeno borbi protiv nasilja kojem svi mogu lako pristupiti kako bi pronašli relevantne informacije, edukativne sadržaje i pomoć, bilo da su u pitanju deca, roditelji ili nastavnici. Taj pristup razvija i Ministarstvo u domenu medijske pismenosti, tako da u duhu interresorne saradnje predlažemo da se naši priručnici, vebinari i drugi edukativni alati nađu na ovoj značajnoj platformi.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.