Na pitanje kakav kontakt ostvaruju deca iz doma sa decom koja nisu korisnici doma, ali i ostalima iz njihovog života (porodica, prijatelji, rođaci...) i koliko predrasuda, da su korisnici domova za decu bez roditeljskog staranja češće i više nasilna utiče na njih, ali i na njihovo okruženje, članovi Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine „Zvečanska“ objašnjavaju:
Iskustvo dece bez roditeljskog staranja, kao i sam čin izdvajanja iz porodice i smeštaja u ustanovu je traumatičan, kako za dete, tako i za porodicu. Ono predstavlja obično čitav niz gubitaka, među kojima je i prekid odnosa sa drugim značajnim osobama (rođacima, porodičnim prijateljima, komšilukom, vršnjacima iz vrtića ili škole) i sredinom porekla, zato je osnovni cilj zaštite, nakon smeštaja u ustanovu, pružanje sigurnosti detetu, odgajanjem u bezbednijim uslovima koji omogućavaju fizičku bezbednost, siguran smeštaj, ishranu, neposrednu brigu, nadzor i vaspitanje, zdravstvenu zaštitu, rast i razvoj deteta, kao i podršku obrazovnom procesu deteta.
Ustanova ima obavezu da podržava i neguje odnos deteta sa biološkom porodicom u meri koja ne ugrožava dobrobit deteta, kao i da doprinosi radu u saradnji sa nadležnim centrom za socijalni rad na eventualnom povratku deteta u biološku porodicu, premeštaju u hraniteljsku ili usvojiteljsku porodicu.
Takođe, kao deca sa iskustvom traume, deca i mladi na smeštaju u Domovima su posebno osetljiva društvena grupa, sa mogućnošću ponavljanja traume, stigmatizacije, umanjenih šansi za punu integraciju, trpljenja svakog oblika nasilja, pa i vršnjačkog. Stoga je važno da se razviju resursi u zajednici za podršku deci i mladima koji su odrasli u ustanovi.
Ustanova uspostavlja i neguje partnerstva, kako sa porodičnom tako i širom mrežom značajnih osoba za dete, sa pojedincima, ustanovama i organizacijama na koje je dete upućeno i/ili koje su zainteresovane za podršku deci bez roditeljskog staranja.
Ustanova, takođe, razvija druge načine podrške deci i mladima iz osetljivih grupa, koja mogu potencijalno biti ugrožena u porodici i zajednici, pružanjem dodatnih usluga u zajednici, kao što su: dnevne usluge, neposredno i telefonsko savetovanje, intenzivna podrška porodici na terenu (porodični saradnik – aktuelno se radi na održivosti usluge), i sl.
Ovo su sve istovremeno i načini da se spreči ili smanji izloženost dece na smeštaju vršnjačkom nasilju.
Krajnji cilj društvene brige, pa tako i zadataka koje ima Centar je da se dete ponovo integriše u zajednicu, povratkom u biološku porodicu, usvojenjem ili osamostaljivanjem nakon okončanja školovanja.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.