Nasilje u porodici je ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice - supružnika/partnera, deteta ili drugog člana porodice.
Sa Milenom Crnatović, školskim psihologom smo razgovarali na temu porodičnog nasilja. Ona je istakla da postoji više oblika ovog teškog oblika nasilja i navela neke od njih.
- Nasilje u porodici predstavlja, možemo slobodno reći, najteži vid nasilja koji jedno dete može da doživi, pre svega zato što postoji emocionalna vezanost za nasilnika, tako da to deci pada jako teško. Teško im je nekad i da prepoznaju, a posebno im je teško da to prijave. Postoje različiti načini da se zapravo dođe do određenih saznanja da dete trpi nasilje u porodici i tu postoji više vrsta nasilja i oblika dete može da doživi. Može da bude svedok nasilja, uopšte ne mora da direktno bude žrtva, ali čak I tada računamo da dete jeste pretrpelo nasilje, ukoliko u porodici ima priliku da to svakodnevno ili jednom incidentno vidi - rekla je Crnatović.
Psiholog je takođe istakla da su za prepoznavanje ovog oblika nasilja potrebne dodatne veštine nastavnika, odnosno školskog osoblja.
- Nastavnici mogu zapravo da primete po ponašanju, po promeni u ponašanju deteta. Najređe imamo te neke spoljašnje dokaze u vidu određenih povreda i tada je jasno da dete trpi nasilje. Najteže je utvrditi da dete trpi psihološko nasilje i zapravo je tu potrebno da i sami nastavnici imaju neke posebne veštine kako bi primetili da je došlo do promene u ponašanju deteta, bilo da je u pitanju povlačenje, a vrlo često to može da bude i neka agresija prema vršnjacima ili se dešava da dete popusti sa samim školskim uspehom.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.