Doktor Roberto Grujičić sa Instituta za mentalno zdravlje je objasnio na koji način možemo da prepoznamo anksioznost kod dece.
- Anksioznost je vrlo često udružena sa depresivnošću tako da su to vrlo često izmešane slike kako i kod odraslih tako i kod dece. Ono što obeležava anksioznost kod male dece je upravo ova promena u ponašanju gde deca počinju da izbegavaju stvari, dakle, traže veću utehu u roditeljima, imaju neke vrste izbegavajućeg ponašanja koje do tad nisu razvijali, recimo izbegavaju velike gužve, mesta na kojima se okuplja mnogo ljudi, izbegavaju stvari koje ih plaše. Recimo, imamo decu, vrlo često decu sa nekim specifičnim fobijama kao što su strah od životinja, strah od zmija, strah od nekih vremenskih nepogoda, strah od krvi i onda mogu da počinju da izbegavaju sve situacije koje bi potencijalno dovele do susreta sa tim, da kažem stimulusima koji su nepovoljni za njih – istakao je dr Grujičić i dodao:
- To je jedna stvar, a druga stvar kada govorimo o adolescentima, odnosno mislim uglavnom na decu 13+ godina, tu se nekako više približavamo psihijatrijskoj simptomatologiji koja je karakteristična i za odrasli uzrast, tako da nas oni nekako, ti simptomi više podsećaju na simptome kod odraslih, a mislim da negde i svi znamo kako izgleda anksiozna starija osoba. Imamo klasične, što mi kažemo, telesne znakove to su drhtanje glasa, znojenje dlanova, prekomerno znojenje ispod pazuha, strah da se govori pred velikom grupom ljudi itd... Sve, naravno, zavisi od vrste poremećaja koji se javlja kod dece.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.