Koje mere je Vaše ministarstvo preduzelo kako bi sprečilo vršnjačko nasilje, ali i nasilje nad decom uopšte?
Ministarstvo za brigu i porodici i demografiju, u skladu sa svojim nadležnostima vrši nadzor nad centrima za socijalni rad – organima starateljstva koji neposredno obavljaju poslove zaštite i pomoći porodici i poslove starateljstva i izdaje im naloge u cilju zakonitog i pravilnog obavljanja poslova. U okviru svojih nadležnosti, centri za socijalni rad preduzimaju i mere i aktivnosti u cilju zaštite od nasilja u porodici i zaštite prava deteta, samostalno i u saradnji sa drugim institucijama. Posebno je važna saradnja sa školama, gde organ starateljstva nakon otkrivanja vršnjačkog nasilja vrši procenu ličnosti deteta i porodičnih prilika i po potrebi preduzima mere i aktivnosti u cilju zaštite deteta i porodice i sprečavanja ponavljanja nasilja. U okviru predstojećih izmena i dopuna Porodičnog zakona, predviđeno je unošenje zabrane fizičkog kažnjavanja dece kao vaspitnog sredstva od strane roditelja. Osim toga, ministar nadležan za porodičnu zaštitu je predsednik Saveta za prava deteta, koji će inicirati kod Vlade Republike Srbije formiranje Radne grupe za praćenje Strategije i Akcionog plana za prevenciju i zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja.
Na koji način su deca u Srbiji zaštićena od nasilja u porodici i kako možemo da primetimo da neko dete trpi ovaj vid nasilja?
Prema Ustavu Republike Srbije, i u skladu sa više donetih zakona i drugih propisa, posebno sa Konvencijom o pravima deteta, država je dužna da zaštiti decu od svakog vida zanemarivanja, zlostavljanja, nasilja i eksploatacije. U okviru svojih nadležnosti iz Porodičnog zakona, centri za socijalni rad imaju ovlašćenje da podnose tužbe za zaštitu od nasilja u porodici i da za postupajući sud, kao pomoćni organ suda, pribavljaju činjenice i dokaze koji se odnose na izvršeno nasilje u porodici. Organi starateljstva su aktivni učesnici i u postupcima zaštite od nasilja u porodici u skladu sa Porodičnim zakonom i Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici. U odnosu na žrtve nasilja centri za socijalni rad preduzimaju mere i usluge socijalne i porodičnopravne zaštite iz svoje nadležnosti. Svako je dužan i može da prijavi nasilje u porodici centru za socijalni rad. I druge institucije i državni organi u oblasti obrazovanja, unutrašnjih poslova, zdravlja i socijalne zaštite imaju svoje posebne protokole za postupanje u zaštiti dece od zlostavljanja i zanemarivanja. Indikatori nasilja zavise od vrste nasilja koje je dete doživelo: telesne povrede, strah, ispoljavanje agresivnosti ili preterane povučenosti, agresivnost među vršnjacima, lošije opšte funkcionisanje, lošiji uspeh u školi, itd.
Šta je nenasilni način vaspitavanja dece i kako naučiti roditelje da ga primenjuju?
Roditelji su dužni da vaspitavaju dete na način koji će omogućiti detetu da aktivno usvaja vrednosti i norme ponašanja koje su društveno prihvatljive i da se u skladu sa tim ponaša. U procesu vaspitavanja – intelektualnog, moralnog, estetskog i društvenog, naučno je dokazano da nenasilne metode daju daleko bolje rezultate od metoda koje se služe primenom nasilnih mera. To je način vaspitavanja koji polazi od razumevanja osobina i potreba deteta od strane roditelja i prilagođavanju vaspitnih uticaja tim osobinama, bez izazivanja bola i straha kod deteta kako bi se ostvario željeni cilj u vaspitnom procesu. Takav način vaspitavanja se zasniva na kontinuitetu u brizi roditelja o detetu, uspostavljenom odnosu ljubavi i poverenja između deteta i roditelja i autoritativnosti roditelja - odlučnosti, doslednosti u disciplinovanju, ozbiljnosti i pravilnog shvatanja roditeljske uloge i roditeljskih dužnosti.
Učenje ovakvog načina vaspitavanja je moguće kroz primenu određenih savetodavnih i obrazovnih procesa i škola roditeljstva.
Na koji način platforma “Čuvam te” doprinosi sprečavanju vršnjačkog nasilja, ali i drugih oblika nasilja nad decom?
Za zaštitu dece od nasilja je veoma važno da nadležne institucije blagovremeno dobiju informacije o nasilju kako bi mogle na vreme da preduzmu aktivnosti na zaštiti dece od nasilja. Postojanje ovakve platforme ima veliki značaj, jer upravo omogućava dobijanje takvih informacija o nasilju od građana i institucija, usmeravanje građana na nadležne institucije, obaveštavanje institucija i neposredno pružanje informacija građanima o načinima na kojima se može ostvariti zaštita od nasilja. Osim toga, materijali koji se objavljuju imaju značajnu ulogu u edukovanju građana o vršnjačkom nasilju i nasilju u porodici i mogućnostima zaštite od nasilja.
Koji su, po Vašem mišljenju, najefektivniji načini za prevenciju nasilja nad decom?
Država je dužna da aktivno promoviše nenasilne metode vaspitavanja dece i nenasilnu komunikaciju u svim oblastima društvenog života. Mora se zabraniti fizičko kažnjavanje dece, a roditeljima pružiti pomoć i edukacija za primenu nenasilnih metoda vaspitavanja i pozitivni uticaj njihove primene na razvoj deteta, odnosno edukovanje o štetnom uticaju nasilnih metoda vaspitanja na pravilan razvoj i ponašanje deteta. Neophodna je tesna saradnja škola i centara za socijalni rad, kao i drugih subjekata, u cilju prepoznavanja nasilja i blagovremenog i koordiniranog delovanja na njegovom sprečavanju, odnosno na sprečavanju njegovog ponavljanja.
Sagovornik na ovu temu za platformu "Čuvam te" bio je ministar Radomir Ratko Dmitrović.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.