U oktobru, ove godine, započeta je realizacija radionica pod sloganom „Moje je pravo da znam svoja prava i obaveze“ u okviru projekta „Osnaživanje predstavnika mladih i policije u oblasti prevencije maloletničkog kriminala“. U ovom projektu, uz neposrednu stručnu pomoć, mladi preuzimaju ulogu edukatora i čine ključnu kariku u vršnjačkoj podršci, pa se može reći da je to i „projekat po meri mladih“. Tematske celine o kojima se diskutuje i uči kroz radionice, obuhvataju najčešće bezbednosne rizike i pretnje sa kojima se susreću mladi srednjoškolskog uzrasta, kao i bezbednosnu zaštitu, a pored toga pruža im se i informacija o njihovim zakonskim pravima i obavezama.
Projekat „Osnaživanje predstavnika mladih i policije u oblasti prevencije maloletničkog kriminala“ od 2020. godine, realizuje Odsek za prevenciju i suzbijanje maloletničke delinkvencije u Upravi kriminalističke policije, Ministarstva unutrašnjih poslova u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Udruženjem građana Prijatelji dece Srbije, uz podršku Misije OEBS u Srbiji. U oktobru ove godine, započete su aktivnosti na sprovođenju prve komponente projekta – izvođenje radionica „Moje je pravo da znam svoja prava i obaveze“, namenjenih obuci 120 mladih, predstavnika učeničkih parlamenata, budućih vršnjačkih edukatora iz srednjih škola u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Subotici i Novom Pazaru. U prethodnih devet meseci 2021. godine, održano je više konsultativnih sastanaka radi pripreme 12 kriminalističkih inspektora za maloletnike određenih za sprovođenje navedenih radionica sa mladima iz pomenutih gradova. Posebno treba istaći da je od samog početka projekta, obezbeđena participacija mladih na najvišem nivou, jer aktivno učešće ima Savet dece i mladih za participaciju u projektu, formiran od strane Udruženja građana Prijatelji dece Srbije. Ideja o ovakvom načinu rada potekla je od dece i mladih, koji su dali sugestije na program obuke i na dizajn promotivnih i informativno-edukativnih materijala, a neposredno i učestvuju u izvođenju radionica sa projektnim nosiocima.
Radionice su interaktivne, drži ih kombinovani tim predstavnika policije, prosvete i navedenog udruženja građana uz neposredno učešće predstavnika mladih (kojima su ovom prilikom poklonjene majice sa motivima projekta). Nakon završetka radionica, prezentacija, smernice za sprovođenje radionica i poruke o pravima i obavezama mladih u kontaktu sa zakonom i bezbednosnoj zaštiti (koje će biti odštampane u vidu plakata i flajera), biće dostavljene na korišćenje mladima koji su učestvovali na radionici, kako bi stečena znanja podelili sa vršnjacima u svojim školama. Predlog je da mladi koji završe obuku na radionicama - kao vršnjački edukatori, uz podršku nastavnika/stručnih saradnika u svojim školama organizuju najmanje jednu radionicu za vršnjake i kao goste pozovu kriminalističke inspektore za maloletnike, koji su im držali radionice u okviru ovog projekta.
Tematske celine (u skladu sa Konvencijom o pravima deteta), koje se realizuju u okviru radionica su:
Takođe, predloženo je da se aktivnosti predstave i na zvaničnim sajtovima i društvenim mrežama MUP-a i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i škola, Udruženja građana „Prijatelji dece Srbije“ i Misije OEBS u Srbiji, kao i da se odštampani plakati postave u školama, a flajeri podele učenicima i nastavnicima.
Dana 04. oktobra 2021. godine, u Beogradu, prva radionica je održana sa predstavnicima mladih iz Srednje elektrotehničke škole „Nikola Tesla“, a istog dana u Beogradu na bilbordima su postavljene poruke namenjene promociji početka sprovođenja radionica i informisanju mladih o njihovim pravima i obavezama u kontaktu sa zakonom, kao i načinima ostvarivanja bezbednosne zaštite (od svih vidova nasilja i zloupotrebe opojnih droga) i to na sledećim lokacijama:
Za promociju prve komponente navedenog projekta „Moje je pravo da znam svoja prava i obaveze!“, pored bilborda, dizajnirane su i majice sa motivima projekta.
U okviru Dečije nedelje koja je ove godine realizovana pod sloganom „Dete je dete, da ga volite i razumete!”, 05. oktobra 2021. godine, u Narodnoj skupštini Republike Srbije, održana je sednica predstavnika učeničkih parlamenata pod nazivom “ZA SVAKO DETE! - Važnost vršnjačke podrške u ostvarivanju prava deteta“, koju je otvorio predsednik Narodne skupštine RS i Odbora za prava deteta pri Skupštini, g-din Ivica Dačić, a prisustvovalo je 70 učenika iz preko 20 gradova i opština RS, oko 10 narodnih poslanika, dva predstavnika ministarstava (Ministarstva za brigu o porodici i demografiju i Ministarstva unutrašnjih poslova) i predstavnici Udruženja građana “Prijatelji dece Srbije“ iz Beograda. Ovom prilikom, kao PRIMER DOBRE PRAKSE U VRŠNjAČKOJ PODRŠCI predstavljen je upravo projekat MUP-a „Osnaživanje predstavnika mladih i policije u prevenciji maloletničkog kriminala”, odnosno njegova prva komponenta - radionica „Moje je pravo da znam svoja prava i obaveze”. Inače, inicijativa za kreiranje navedenog projekta po meri mladih, proistekla je na sednici učeničkih parlamenata, pod nazivom „Kako prepoznati, šta uraditi - za odrastanje bez nasilja?“, održanoj u oktobru 2018. godine, tako da ovaj projekat predstavlja operacionalizaciju preporuka mladih donetih na navedenoj sednici.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.