Preventivne aktivnosti koje obrazovno-vaspitna ustanova preduzima u vezi sa zaštitom dece od nasilja, uključujući i digitalno nasilje, propisane su Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Pravilnikom o protokolu postupanja u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje. Osim tih aktivnosti koje je škola u obavezi da planira i sprovodi, mogu se realizovati i druge aktivnosti koje će biti usmerene na prevenciju digitalnog nasilja, uključivati sve aktere školskog života, kao i umrežavanje sa drugim ustavnovama i institucijama. U nastavku je dat predlog aktivnosti. Listu možete da dopunite.
Uređivanje posebnih stranica na sajtu škole sa sadržajima o bezbednosti na internetu i digitalnom nasilju.
Upoznavanje sa digitalnim nasiljem kroz tekstove u školskim časopisima (informacije, predlozi, razgovori); izrada školskih panoa.
Gledanje spotova/filmova o digitalnom nasilju, uz obavezan razgovor nakon toga.
Snimanje spotova (važno je da se vodi računa o privatnosti podataka, fotografija koje se koriste i da se dobije saglasnost roditelja za dete koje učestvuje u ovoj aktivnosti).
Stavljanje kutije u hol škole, u koju učenici/e, nastavnici/e i roditelji mogu da ubacuju zapise o svojim iskustvima u vezi sa nasiljem na internetu i korišćenje tog materijala tokom razgovora, radionica...
Organizivanje vršnjačkih obuka (nastavnici/e mogu sa učenicima/ama starijih razreda da osmisle aktivnosti koje bi ovi/e realizovali/e sa učenicima/ama mlađih razreda).
Pozivanje predstavnika/ca MUP-a u školu da govore o bezbednosti na internetu.
Organizovanje kvizova o digitalnom nasilju na nivou odeljenja ili škole (mogu da se uključe i nastavnici/e i roditelji, timovi koji učestvuju mogu da budu sastavljeni od dece i odraslih).
Organizovanje razgovora ili tribina kojima je povod knjiga sa odgovarajućim sadržajem ( npr. Armagedon ) ili druga prigodna literatura; razgovore organizovati s roditeljima i učenicima/ama starijih razreda.
Organizovanje različitih aktivnosti na nivou škole ili odeljenja povodom Dana bezbednog interneta (ovaj dan obeležava se svake godine, drugog utorka u februaru, u preko 100 zemalja sveta, na svim kontinentima) ili Dana digitalnog učenja.
Predlozi su preuzeti iz publikacije „Digitalno nasilje – prevencija i reagovanje“.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.