Nastavnici imaju jako veliki vaspitni uticaj na decu, pogotovu decu nižih razreda koja su još u fazi razvoja i prihvatanja društva i svega što ono sa sobom nosi.
O značaju i važnosti edukacije nastavnika o zaštiti dece na internetu i u kojoj meri oni mogu uticati na decu koja su žrtve digitalnog vršnjačkog nasilja, ali i dece koja su izvršioci digitalnog vršnjačkog nasilja objašnjava Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezednost dece na internetu u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Kako je škola vaspitno-obrazovna institucija a nastavnici kroz jedan dug vremenski period osnovnog obrazovanja ostvaruju veoma intezivnu komunikaciju i saradnju sa učenicima prenoseći im znanje, mišljenje i stavove logično je da u ovom trenutku digitalnog razvoja društva, nastavnici kao učesnici obrazovnog procesa moraju apsolutno da budu upućeni i edukovani da bi mogli da odgovore na sve moguće izazove koje internet pruža.
Još jedan razlog više jeste to, da su i sami nastavnici neretko žrtve sajberbulinga od strane učenika. Posebno je edukacija važna kao vrsta prevencije u ovoj današnjoj situaciji onlajn nastave, kada su nove tehnologije postale dominantan način komunikacije ne samo među decom i mladima, već u celom društvu.
Takođe, današnje prenošenje znanja iz bilo koje nastavne jedinice podrazumeva internet i digitalne veštine.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.