Sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova razgovarali smo o problemu dece i vršnjačkom nasilju, kako se ovaj problem reguliše u okviru ove institucije, kakva su ovlašćenja službe i prava deteta, ali i tome kakvi su dalji planovi rada koji imaju za cilj prevenciju i sprečavanje vršnjačkog nasilja.
Na koji način Ministarstvo unutrašnjih poslova sprečava vršnjačko nasilje? Šta je to što se radi u okviru Ministarstva što ima za cilj sprečavanje nasilja nad decom u školi?
Bezbednost dece i mladih jedan je od prioriteta u radu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije. Uloga policije u rešavanju slučajeva vršnjačkog nasilja obuhvata mere i aktivnosti koje se preduzimaju na preventivnom i represivnom planu.
Na preventivnom planu, sprovode se informativno-edukativni programi, projekti i akcije namenjeni deci i mladima u cilju razvoja bezbednosne kulture i unapređivanja bezbednosne zaštite. Od najznačajnijih programa i projekata izdvajaju se:
Na represivnom planu policija ima ključnu ulogu kao jedan od partnera škola u okviru spoljašnje zaštitne mreže. U svim slučajevima vršnjačkog nasilja sprovodi brzu i efikasnu policijsku intervenciju u cilju sprečavanja daljeg vršenja nasilja, identifikaciji učesnika takvih događaja i preduzimanje mera i radnji iz svoje nadležnosti, ukoliko se utvrdi da navedeni događaj ima elemente krivičnog dela ili prekršaja.
Nakon zaustavljanja nasilja, ako se utvrdi da su u događaju učestvovali učenici koji nemaju navršenih 14 godina, dalji rad nastavlja škola u saradnji sa službama socijalne i zdravstvene zaštite, kao i roditeljima. Ukoliko se utvrdi da su učesnici događaja na uzrastu starijem od 14 godina policija može, po nalogu tužioca za maloletnike, kada se utvrdi da takav događaj ima zakonska obeležja krivičnog dela ili prekršaja, podneti odgovarajuće prijave.
U rešavanju ovakvih slučajeva policija sarađuje sa školama, službama zdravstvene i socijalne zaštite, sportskim i organizacijama za mlade, organima lokalne samouprave, organizacijama civilnog društva, građanima, roditeljima i decom. Kriminalistički inspektori za maloletnike koordiniraju u svim slučajevima gde se maloletna lica pojavljuju kao učesnici događaja sa elementima nasilja ili sličnim događajima koji predstavljaju bezbednosne rizike i pretnje, koji takođe, zajedno sa policijskim službenicima opšte nadležnosti i pripadnicima saobraćajne policije, sarađuju sa školama i Timovima za zaštitu učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja rade, na unapređenju bezbednosti učenika i škola i prevenciji vršnjačkog nasilja.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u 2020. godini, zabeležen je za 23,4% manji broj krivičnih dela izvršenih među vršnjacima (do 19 godine) u odnosu na 2019. godinu (700:914). U proteklih pet meseci 2021. godine, evidentirano je 316 krivičnih dela među vršnjacima, gde su u najvećem broju zastupljena krivična dela nasilničko ponašanje, lake telesne povrede, ugrožavanje sigurnosti i teške telesne povrede.
U školskoj 2020/2021. godini, u školama i školskom okruženju policija je intervenisala u 2.529 bezbednosnih događaja, od toga je 406 krivičnih dela, 90 prekršaja protiv javnog reda i mira i 2.033 ostala bezbednosna događaja. U navedenom periodu, nije bilo smrtno stradale dece u saobraćajnim nezgodama koje su se dogodile u zonama škola. Najveći broj događaja u školi čine neprimerena ponašanja učenika, koja imaju obeležja disciplinskog prestupa i zahtevaju dalji rad škole kroz sprovođenje vaspitno-disciplinskog postupka, u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja uz obavezno uključivanje roditelja ili drugih zakonskih zastupnika, kao i službi socijalne i zdravstvene zaštite.
Na strateškom planu, predstavnici Ministarstva aktivno učestvuju u radu savetodavnih tela Vlade Republike Srbije i međuresornih radnih grupa:
U realizaciji i izradi projekta od strateškog značaja, posebno se izdvajaju:
Na zakonodavnom planu, U skladu sa Zakonom o policiji donet je Pravilnik o načinu i uslovima primene policijskih ovlašćenja prema maloletnim licima („Sl. glasnik RS“, br. 83/19), koji je u primeni od 05.12.2019. godine, kao i izmene i dopune odredbi Krivičnog zakonika ( „Službeni glasnik RS“ br. 85/05, 88/05 - ispr., 107/05 - ispr., 72/09, 111/09, 121/12, 104/13, 108/14, 94/16 i 35/19) koje se odnose na strožije kažnjavanje lica koja ponove izvršenje nekog od krivičnih dela sa elementom nasilja, krivičnih dela u vezi sa drogama, oružjem, kao i seksualnog nasilja. Značajno je istaći i to da je u toku izrada novog Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica.
Na koji način će platforma „Čuvam te “ doprineti prevenciji vršnjačkog nasilja i nasilja nad decom?
Ministarstvo unutrašnjih poslova uzelo je učešće u izradi Nacionalne platforme za prevenciju nasilja u školama - „Čuvam te“ i o početku rada i sadržaju platforme obavestili su sve svoje organizacione jedinice. Sve preventivne informativno-edukativne aktivnosti ovog Ministarstva u oblasti rada sa decom i mladima promovišu Nacionalnu platformu i slogan „Čuvam te“. Mišljenja smo da je Nacionalna platforma veoma značajna jer predstavlja jedinstveno mesto, gde učenici, zaposleni u školama, roditelji i stručnjaci koji rade sa decom i za decu i mlade, mogu pronaći sve informacije u vezi sa različitim vidovima nasilja, postupanjem nadležnih organa i zaštitom u situacijama nasilja i proći on-lajn obuke kreirane za svaku ciljnu grupu posebno. Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova postavljen je link za direktan pristup Nacionalnoj platformi. Ovo Ministarstvo će u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dostavljati predloge za unapređenje sadržaja Nacionalne platforme u narednom periodu.
Kako i u kom slučaju deca i roditelji treba da se obrate policiji i zatraže pomoć pri rešavanju problema nasilja nad decom?
U svim policijskim upravama i stanicama u Republici Srbiji, 365 dana u godini, obezbeđena je 24 - časovna dostupnost obučenih policajaca, kojima se deca i roditelji uvek mogu obratiti za svaki oblik pomoći i zaštite. Roditelji i deca se mogu obratiti policiji i to na više načina: besplatnim pozivom na broj 192, slanjem mejla na adresu info@mup.gov.rs, neposredno policijskom službeniku na ulici ili u školi, kao i lično dolaskom u policijsku stanicu. Takođe, na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova postavljen je Baner „Deca i policija“ koji sadrži informacije o pravima deteta i načinu njihovog ostvarivanja u kontaktu sa policijom, prestupništvu maloletnika, zaštiti maloletnih lica u predistražnom postupku, nacionalnim i međunarodnim propisima u ovoj oblasti, preventivnim akcijama i ulozi i zadacima policije u promociji, unapređivanju ostvarivanja i zaštite prava dece i mladih.
Kakva je uloga školskog policajca u rešavanju i sprečavanju sukoba među decom u školi? Kolika su njegova ovlašćenja i kada se treba obratiti za pomoć?
Program „školski policajac“ sprovodi se od 2002. godine, sa ciljem preventivnog delovanja usmerenog na sprečavanje događaja koji mogu ugroziti bezbednost učenika, nastavnika i školske imovine. Na unapređenju bezbednosne zaštite učenika i škola na godišnjem nivou prosečno je angažovano oko 350 „školskih policajaca“ u nešto više od 600 osnovnih i srednjih škola u Republici Srbiji. Zadaci „školskog policajaca“ odnose se na kontinuirano praćenje bezbednosnih događaja na području škola, analizu stanja bezbednosti učenika i škola, razvijanje saradnje sa školskom upravom, školama, centrima za socijalni rad, domovima učenika, drugim organima i organizacijama i roditeljima u cilju identifikacije bezbednosnih problema, kao i planiranja i realizacije preventivnih akcija namenjenih podizanju bezbednosne kulture kod učenika, njihovih roditelja i nastavnog osoblja škole. Pored navedenog, jedan od najvažnijih zadataka „školskog policajca“ jeste uspostavljanje i razvijanje odnosa poverenja dece i mladih i policije.
„Školski policajac“ u svom radu primenjuje sva policijska ovlašćenja, u skladu sa zakonima i ostalim propisima kojima se uređuje ova oblast. U primeni policijskih ovlašćenja prema maloletnim licima, svi policijski službenici vode računa o pravnom statusu, najboljim interesima, zdravlju i dostojanstvu ličnosti, psihičkim, emocionalnim i drugim ličnim svojstvima i zaštiti privatnosti.
Koji su dalji planovi Ministarstva u sprečavanju i prevenciji vršnjačkog nasilja?
U narednom periodu, nastaviće se sa preventivno delovanje kroz realizaciju preventivnih programa, projekata i akcija u ovoj oblasti, kao i kroz realizaciju obuka u cilju unapređenja kompetencija policijskih službenika u radu sa decom i mladima. Takođe, u cilju sprečavanja i suzbijanja nasilnih delikata nad i među decom i maloletnim, kao i do sada, sprovodiće se brza i efikasna policijska intervencija u svim slučajevim prijave ili otkrivanja nasilja. Na strateškom planu, nastaviće se sa učešćem predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova u radu savetodavnih tela i međusektorskih radnih grupa u oblasti prava deteta i mladih, kao i sprovođenju aktivnosti u skladu sa Akcionim planovima za Poglavlje 23 i za Poglavlje 24 (promocija i sprovođenje Strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja sa akcionim planom, izradi novog Nacionalnog plana akcije za decu i novog Posebnog protokola o postupanju policije u prevenciji i zaštiti dece od nasilja).
Ministarstvo unutrašnjih poslova će nastaviti da promoviše Nacionalnu platformu u okviru svih preventivnih informativno-edukativnih aktivnosti u radu sa decom i mladima.
Sagovornik na ovu temu za platformu "Čuvam te" bio je poručnik policije Petar Kukić.
_______________________
[1] Od ukupnog broja održanih predavanja (49.013), policijski službenici kriminalističke policije realizovali su 47% (23.232), policije opšte nadležnosti 20% (9.858), saobraćajne policije 13% (6.197) i pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica 25% (12.332) predavanja.
[2] Od ukupnog broja održanih predavanja (66.269), policijski službenici kriminalističke policije realizovali su 36% (23.574), policije opšte nadležnosti 22% (14.734), saobraćajne policije 16% (10.847) i pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica 26% (17.114).
[3] Od ukupnog broja održanih predavanja (42.830), policijski službenici kriminalističke policije realizovali su 34% (14.549), policije opšte nadležnosti 29% (12.574), saobraćajne policije 17% (7.278) i pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica 20% (8.459).
[4] Broj održanih predavanje je manji iz razloga što je 15.03.2020. godine proglašeno vanredno stanje zbog epidemiološke situacije sa virusom COVID-19. Zbog propisanih mera zaštite policijski službenici nisu odlazili u škole i držali predavanja.
[5] Broj se odnosi na sve bezbednosne događaje u zonama škole bez obzira na uzrast učesnika događaja.
[6] U oblasti prava deteta i maloletničkog krivičnog prava, kojih trenutno ima 2.128.